Wybór klamki na szyldzie okrągłym – to warto wiedzieć
Autor: Wojciech Grabowski dnia 28th maj 2022
| 141 wyświetleń

Wybór klamek to istotny element urządzania domu czy biura. Przed wyborem konkretnego modelu warto zastanowić się, jakie cechy powinny spełniać, w tym należy uwzględnić model drzwi, do których mają pasować. Poza funkcjonalnością znaczenie mają także parametry estetyczne takie jak kolor czy kształt. Klamka wpływa bowiem bezpośrednio na codzienny komfort użytkowania drzwi.

Czym kierować przy wyborze klamki do drzwi wewnętrznych?

Klamki drzwiowe pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Wybierając konkretny jej model, tak samo jak w przypadku klamki do drzwi wejściowych, warto uwzględnić własne preferencje estetyczne, jak i aranżację pomieszczenia oraz skrzydła drzwiowego. Całość powinna tworzyć spójną i harmonijną kompozycję. Jakie parametry klamki należy wziąć pod uwagę przy wyborze? Kluczowe znaczenie mają: waga, materiał, z którego została wykonana, jak i wielkość czy kolor. Czarne, minimalistyczne klamki pasują przede wszystkim do wnętrz industrialnych, a postarzane, oryginalne klamki retro do vintage.  Natomiast stylizowane na złote klamki do drzwi świetnie pasują do pomieszczeń w stylu francuskim. Klamka z zamkiem do drzwi pokojowych jest propozycją dla osób, które szukają prywatności. Zamek umożliwia im zamknięcie pokoju w dowolnym momencie.

Czym są szyldy okrągłe i ich zalety?

Wybierając klamkę i zamek, należy także zwrócić uwagę na rodzaj szyldu, czyli niewielkiego okucia, które pełni istotna funkcję w poprawnym funkcjonowaniu mechanizmu klamki. Wśród wielu modeli dostępne są także szyldy okrągłe. Aby stworzyć z klamką i drzwiami harmonijną całość nie wystarczy tyko dopasować kształtu szyldu. Równie ważna jest jego kolorystyka, jak i efekt wykończenia klamek i szyldów. W związku z tym należy dopasować kompatybilne szyldy i klamki, biorąc pod uwagę przede wszystkim kształt, ale także materiał, z którego zostały wykonane i odcień. Dzięki temu klamki oraz szyldy dolne stanowią ozdobę drzwi.

Szyldy dolne okrągłe mogą być wykonane z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się ZnAl czy mosiądz, które wyróżniają się doskonałą trwałością i wytrzymałością, a jednocześnie wspaniałą estetyką. Wersja okrągła pasuje zarówno w nowoczesnym salonie urządzonym w delikatnej, subtelnej tonacji, jak i w romantycznej sypialni czy ekstrawaganckiej łazience. Szeroka dostępność szyldów okrągłych i ich różnorodna stylistyka bez problemu pozwalają dopasować model idealny do konkretnego wnętrza. Producenci oferują produkty w rozmaitych kolorach (m.in. srebro, patyna,  złoto, mosiądz), wykończeniach (np. chromowane, pozłacane, niklowane, posrebrzane). Oprócz omawianych szyldów okrągłych dostępne są również modele w innych kształtach.

Poza estetycznym wyglądem klamki okrągłe charakteryzują się także doskonałą funkcjonalnością. Większość z nich wyposażona jest w nowoczesny mechanizm rozety podklamkowej, za sprawą którego klamka na rozecie okrągłej funkcjonuje o wiele sprawniej niż klasyczne okucie. Co więcej, utrzymuje swoje sprawne działanie przez dłuższy czas.