Wszystko co trzeba wiedzieć o ocieplaniu ścian od wewnątrz
Autor: Wojciech Grabowski dnia 7th listopad 2019
| 394 wyświetleń

ocieplanie budynków od środka

Ocieplenie ścian od wewnątrz nie jest rozwiązaniem idealnym, ale w wielu przypadkach to jedyny sposób na poprawę warunków termicznych w budynku oraz zmniejszenie wysokich rachunków za ogrzewanie. Eksperci od lat, a w zasadzie dekad, pracują nad systemami izolacji wewnętrznej. W efekcie na rynku jest co najmniej kilka ciekawych produktów. Inwestorzy mogą nawet mieć problem z wyborem, czym ocieplić ścianę wewnątrz budynku.

Kiedy zastosować ocieplenie ścian wewnątrz budynku?

Zanim przejdzie się do rozważań, czym ocieplić ścianę od wewnątrz, trzeba upewnić się co do zastosowania omawianej metody termoizolacji. W największym skrócie można powiedzieć, że ściany ociepla się od wewnątrz wówczas gdy niemożliwe jest osłonięcie muru od zewnątrz. Tak dzieje się chociażby w zabytkowych budynkach, ale również w obiektach wielorodzinnych czy domach stojących na granicy działek. Sytuacje są różne, na wykonanie ocieplenia zewnętrznego często potrzebna jest zgoda sąsiada. Jeżeli nie uda jej się uzyskać, warto poszukać alternatywnych rozwiązań. I pochylić się nad dylematem, czym ocieplić ściany od wewnątrz. Inwestorzy bez doświadczenia w budownictwie czy wykańczaniu wnętrz, powinni skorzystać z profesjonalnej pomocy. Wsparcie przydaje się począwszy od opracowania rzetelnego projektu, przez wykonanie konstrukcji i jej wykończenie. To ważne z uwagi ograniczenie mostków termicznych, ale również przez wzgląd na ochronę muru przed przemarzaniem.

Czym ocieplić ściany od wewnątrz?

Najczęściej ocieplenie wewnętrzne wykonuje się z wełny mineralnej lub bloczków z betonu komórkowego. Ten ostatni jest nieco szybszy w montażu, choć wiele będzie tu zależało od doświadczenia osoby wykonującej termoizolację. Grubość bloczków dopasowuje się do indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić tu uwagę na walory izolacyjne, ale również zmniejszenie powierzchni użytkowej w pomieszczeniu. Ocieplenie ścian wewnątrz budynku zawsze zabiera nieco przestrzeni. Z perspektywy wielu inwestorów komfort termiczny oraz niższe koszty ogrzewania są jednak priorytetem. Alternatywą dla betonu komórkowego pozostaje wełna mineralna. Poszczególne odmiany charakteryzują się innym współczynnikiem przenikania ciepła, co trzeba brać pod uwagę podczas zakupu materiału. Poza wełną potrzebne będą również płyty gipsowo-kartonowe oraz profile aluminiowe. Najlepiej inwestować w płyty pochłaniające wilgoć z pomieszczenia oraz oddające ją w razie potrzebny. Poprawia to mikroklimat we wnętrzu, chroni też warstwę izolacji przed rozwojem mikroorganizmów. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/ocieplanie-scian-od-wewnatrz-porady-eksperta