Właściwości gruntów polimerowych – wszystko co trzeba wiedzieć
Autor: Michał dnia 23rd lipiec 2019
| 211 wyświetleń

grunt polimerowy

Wykańczanie ściany jest kilkuetapowym procesem. Liczy się tu dokładność oraz rozważne nakładanie kolejnych warstw. Liczba oraz rodzaj produktów wskazanych do zastosowania zależą od stanu podłoża, jego wieku i spójności. Grunty polimerowe to stosunkowo nowa kategoria wyrobów. Nowoczesna formuła sprawia, że mają szerokie zastosowanie. Na rynku pojawiły się także specjalistyczne mieszanki, stworzone z myślą o odmiennych potrzebach wykańczających wnętrza.

Jak stosować grunt polimerowy głęboko penetrujący?

Jak sama nazwa wskazuje, grunt głęboko penetrujący ma silne działanie. Wnika w ścianę, poprawiając jej spójność oraz chroniąc ją przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. To dzięki temu kolejne warstwy gładzi i farby schną równomiernie, nie pozostawiając brzydkich plam. Grunt polimerowy głęboko penetrujący poprawia przyczepność ściany. Jeżeli jej powierzchnia pozostawia wiele do życzenia, zastosowanie środków utwardzających wydaje się oczywiste. Gdy podłoże wygląda na spójne, warto mimo wszystko mu się przyjrzeć. Naprawdę nieliczne ściany nie wymagają gruntowania. Fachowcy podkreślają, że taki zabieg w większości przypadków jest potrzebny. A przynajmniej wskazany dla utrzymania trwałych efektów. Profesjonalne gruntowanie nie zajmuje wiele czasu, procentuje natomiast latami spokoju o stan ścian i sufitów. Wskazaniem do nałożenia kolejnej warstwy środka gruntującego jest chociażby bardzo chłonne podłoże. A także chęć dodatkowego wzmocnienia tynków.

Coraz popularniejszy grunt szczepny polimerowy

Grunt szczepny to odmiana produktów polimerowych. Ma dosyć szerokie zastosowanie, można nim pokrywać gładkie powierzchnie i tym samym poprawiać ich przyczepność. Najczęściej wykorzystywany jest na podłożach gipsowych, płytach gipsowo – kartonowych czy tynkach cementowo-wapiennych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pokryć nim ścianę betonową lub ceglaną. Grunt szczepny polimerowy usprawnia pracę, ponieważ kolejne produkty bardzo dobrze do niego przylegają. Położenie gładzi czy zastosowanie kleju nie nastręcza problemów. Kolejne warstwy wykończeniowe są ze sobą spójnie połączone, dzięki czemu ściana jest gładka i pozbawiona mankamentów. Efekt ten gwarantują wyselekcjonowane składniki, między innymi żywice. Zagruntowana powierzchnia staje się chropowata, a przez to łatwiej pokryć ją kolejnymi produktami do wykańczania wnętrz. Grunty polimerowe to coraz silniejsza konkurencja dla tradycyjnych materiałów. Trudno się dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę długą listę ich właściwości. Sprawdzają się na różnych powierzchniach, także tych chłonnych, gładkich czy niezbyt spójnych. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy AcrylPutz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/grunty-polimerowe-wlasciwosci-i-zastosowanie