Tynki zewnętrzne – jaka elewacja dla naszego domu
Autor: Michał dnia 12th kwiecień 2020
| 230 wyświetleń

Przy budowie nowego domu, zewnętrzne wykończenie domu nie zawsze jest priorytetem dla jego mieszkańców. Budowa generuje wysokie koszty i zdarza się, że za zakończenie pracy wykończeniowych nie wystarcza już funduszy. Kiedy jednak przychodzi ten moment, na to, by wybrać, jaki kolor i rodzaj powinna mieć zewnętrzna elewacja, okazuje się, że decyzja nie jest taka prosta. Tynki zewnętrzne mają bowiem charakter nie tylko dekoracyjny, ale także izolacyjny i ochronny.

Rodzaje tynków zewnętrznych

  • Tynki zewnętrzne tradycyjne – grubowarstwowe

Ten rodzaj wykończenia zewnętrznego budynków nadają się do pokrycia ścian wykonanych z betonu oraz tych murowanych. Wśród tego rodzaju tynków wyróżnia się także tynki cementowo-wapienne oraz tynki cementowe. Te pierwsze są dość popularne z uwagi na swoją przystępną cenę oraz dostępność na rynku. Mogą jednak chłonąć wodę i być mało odporne na pękanie tynku w trakcie wiązania. Po nałożeniu ich struktura jest delikatnie chropowata.

Z kolei tynki cementowe charakteryzują się większą wytrzymałością, jednak są dość trudne w nakładaniu. Jeżeli zostanie nieodpowiednio nałożone, mogą pękać. Na plus jednak można odnotować fakt, że tynki cementowe są bardziej odporne na wilgoć.

  • Tynki zewnętrzne cienkowarstwowe

Ten rodzaj tynków daje większe pole do popisu ze względu na bogatszą kolorystykę i dużą różnorodność wykończonej powierzchni. W związku z tym są najpopularniejszą formą wykańczania ścian zewnętrznych. Na to jaki będą miały ostateczny wygląd, ma wpływ sposób jego rozprowadzenia. Za jego pomocą można wykonać tradycyjne tzw. baranki lub postawić na tynk, który będzie dawał wrażenie powierzchni wykonanej z drewna lub kamienia. Tynki cienkowarstwowe, jak sama nazwa wskazuje, mają grubość od 2 do 10 mm. Tego rodzaju materiały występują jeszcze w takiej postaci jak tynki: mineralne, akrylowe, akrylowo-silikonowe, silikonowe, silikatowe i silikatowo-silikonowe.

Jak wybrać kolo tynku zewnętrznego?

Wybierając kolor elewacji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Musi być on dopasowany do otoczenia, ilości zielonych roślin, a także charakteru innych zabudowań. W doborze tych kolorów ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia, jednak należy pamiętać o dobrym smaku. Najlepiej sprawdzają się połączenia maksymalnie trzech kolorów. W tym przypadku ważne jednak, by te odcienie mocniejsze i bardziej jaskrawe stanowiły raczej akcenty w całej aranżacji, niż ją dominowały. Dobrze będą wyglądały także połączenia ziemnego z jasnym. To rozwiązanie ma też dodatkowe korzyści. Jeżeli twój dom jest bardziej rozłożysty, jednopiętrowy i ma przysadzisty dach. Wybierz jasny kolor elewacji, który da wrażenie smukłości budynku. W przypadku kiedy dom jest dość duży i wysoki, można go trochę „wymodelować” stosując ciemne kolory w strategicznych miejscach. Wybierając kolor tynku nie możemy zapominać, że powinien on pasować do koloru dachu. To właśnie on często narzuca kolorystykę reszty ścian. Czy wiesz, że…? Jeżeli nie jesteś w stanie wyobrazić sobie danego połączenia kolorystycznego, lub nie jesteś pewien czy wybrane kolory będą ze sobą dobrze współgrały, możesz korzystać ze specjalnych aplikacji przeznaczonych do dobierania kolorów elewacji, które ułatwią Ci decyzję. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.foveotech.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jaki-kolor-i-rodzaj-tynkow-zewnetrznych-wybrac-porady-eksperta