Szpachlowanie – tynkowanie wszystko co trzeba wiedzieć
Autor: Wojciech Grabowski dnia 5th styczeń 2019
| 2911 wyświetleń

Szpachlowanie i tynkowanie to przez amatorów domowych prac remontowych często naprzemiennie używane pojęcia. Zarówno jedno, jak i drugie działanie wymaga zupełnie innego sposobu przygotowania podłoża do renowacji. Ponadto powinno ono przebiegać w odpowiednich warunkach i przy pomocy określonych narzędzi oraz materiałów. Co warto wiedzieć o szpachlowaniu i tynkowaniu, nim się do niego przystąpi?

Kiedy szpachlować, a kiedy tynkować?

Przed rozpoczęciem szpachlowania lub tynkowania, powinno postawić się podstawowe pytanie – najpierw szpachlować, czy tynkować? Tynk nakłada się z reguły na powierzchnie o większych nierównościach, czy widocznej falistości podłoża. W zależności od rodzaju stosowanego materiału można go wiązać z fakturą żelbetonową, betonową, wapienno-piaskową, czy też ceglaną. Nie powinno się tynkować, gdy temperatura przekracza 25°C oraz, gdy jest niższa niż 5°C. Może to prowadzić do przemarzania tynku oraz powstawania przebarwień.

Jeżeli chce się mieć gładkie i estetyczne ściany, po nałożeniu tynku, należy przystąpić do szpachlowania. Wówczas trzeba odczekać 2-4 tygodni w zależności od tego, jaki tynk wcześniej został wykorzystany. W tej sytuacji warto zapoznać się z rekomendacjami producenta, które powinny widnieć na opakowaniu. Tynk gipsowy potrzebuje z reguły mniej czasu na związanie niż tynk cementowo-wapienny.

Tynkowanie i szpachlowanie – przygotowanie podłoża

Przed nałożeniem gładzi, czy tynku trzeba odpowiednio wcześniej przygotować podłoże. Tynkowanie można zacząć dopiero wtedy, gdy ściana lub sufit będą względnie równe, czyli pozbawione wyżłobień, starych powłok i wystających elementów. Ponadto permanentnie zakorzenione w niej metalowe detale, należy zabezpieczyć środkami antykorozyjnymi. W przypadku nakładania gładzi trzeba pamiętać, by ścianę wcześniej odkurzyć (nie moczyć wodą), a następnie nanieść na nią środek gruntujący, który zapewni lepsze przywieranie masy do podłoża.

Przygotowanie masy do tynkowania i szpachlowania

Odpowiednie rozrobienie masy w branży budowlanej ma podobne znaczenie jak rozrobienie masy w branży cukierniczej. Źle dobrane proporcje mogą powodować zakalca. Dlatego, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie doskonałego wyglądu ścian, trzeba postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ponadto jeżeli występuje konieczność połączenia kilku różnych materiałów, warto zadbać o to, by pochodziły one od tego samego producenta.

Z reguły zaleca się wsypanie zawartości opakowania do wiaderka z wodą, a nie na odwrót. W przypadku gładzi sypkich najczęściej podawaną i standardowo przyjmowaną proporcją mieszania jej z wodą jest 0,4 l na 1 kg materiału. Należy również zwrócić uwagę na czas przydatności masy do stosowania. W zależności od jej rodzaju wacha się 1-5 h. W celu wydłużenia jej zdatności często zaleca się dodanie odrobiny wody i ponowne wymieszanie. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Acrylputz: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/szpachlowanie-tynkowanych-scian