Przytulny i bezpretensjonalny a zarazem elegancki, czyli jak urządzić salon w stylu prowansalskim
Autor: Wojciech Grabowski dnia 8th październik 2020
| 107 wyświetleń

Styl prowansalski stanowi w dużej mierze odzwierciedlenie naturalnego środowiska, które można podziwiać na południu Francji. Prowansja jest powszechnie znana z łagodnego, śródziemnomorskiego klimatu oraz z pięknych krajobrazów, morza i gór, porośniętych lawendą łąk i gajów oliwnych. Jest to pradawna kraina o bogatej historii – to w tamtejszych rejonach odnaleziono najstarsze w Europie narzędzia datowane na ponad milion lat. Urodę prowansalskiej przyrody doceniali również Rzymianie, którzy nazywali ją „Provincia Nostra” – to właśnie stąd pochodzi współczesna nazwa tych terenów. Nic dziwnego, że ten piękny rejon od wieków stanowiący inspirację dla artystów, wydał na świat oryginalny, ceniony na całym świecie styl urządzania mieszkań. Poniżej znajduje się garść praktycznych porad podpowiadających, jak urządzić salon w stylu prowansalskim.

Kolory Prowansji w naszym salonie.

Podobnie do pięknych krajobrazów znanych z południa Francji, kolorystyka pokoju w stylu prowansalskim powinna być jasna, pełna pozytywnej energii, tchnąca optymizmem. Kolory, które można z powodzeniem wykorzystać to:

 

  • Biel – ciepłe odcienie bieli, a zwłaszcza kremowa biel, często bywają dominującym kolorem w pomieszczeniu – dzięki temu salon jest staje się jaśniejszy i sprawia wrażenie większego niż w rzeczywistości. Choć kolor ścian niekoniecznie musi być biały (choć bardzo często jest), to w całej kompozycji nie powinno zabraknąć bieli.

 

  • Lawenda – kolor lawendowy jest powszechnie kojarzony ze stylem prowansalskim. Ten pastelowy odcień fioletu dodaje pomieszczeniom charakteru, a zarazem jest na tyle łagodny i stonowany, że dobrze wtapia się w aranżację.

 

  • Ciepły beż i piaskowe odcienie koloru żółtego – zastosowanie tych kolorów uczyni pomieszczenie cieplejszym i bardziej przytulnym.

 

  • Rozmyty błękit i stonowana zieleń – kolory nieba, morza i roślinności bywają częstym akcentem, nie powinien być jednak kolorem dominującym.

 

  • Szarości – jasne, nieco rozmyte odcienie szarości również mogą znaleźć tu zastosowanie zarówno jako tło, jak również jako sposób na subtelne przełamanie bieli.

Zastosowanie naturalnych materiałów – cecha sztandarowa pokoju w stylu prowansalskim.

Wykorzystywanie dobrej jakości naturalnych materiałów stanowi cechę charakterystyczną tego stylu, zatem jeśli chcemy aby nasz salon budził pożądane skojarzenia, nie powinno ich zabraknąć. Korzystnie wypadnie tutaj drewniana podłoga, drewniane meble ze szklanymi elementami, bielone belki pod sufitem, elementy wykonane z ręcznie kutego żelaza, naturalne tkaniny oraz drobne dodatki takie jak koszyki plecione z wikliny bądź gliniane naczynia. W salonie dobrze wpasuje się również okazały żyrandol, który powinien być żelazny bądź kryształowy. Na tle odpowiedniej kolorystyki elementy te będą wyglądać naturalnie i nadadzą pomieszczeniu przytulny i swojski, lecz zarazem elegancki charakter tak charakterystyczny dla salonu w stylu prowansalskim.

Przeczytaj więcej w artykule na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/styl-prowansalski-malowanie-mebli-drewnianych-w-praktyce