Projekty ścianek działowych dla przestrzeni biurowej
Autor: Wojciech Grabowski dnia 2nd grudzień 2021
| 313 wyświetleń

Właściwe zagospodarowanie przestrzenne biur jest jednym z priorytetowych zadań każdego projektanta, ponieważ takie pomieszczenie zakłada obecność dużej liczby pracowników, którzy muszą pracować w komfortowych warunkach. Zaprojektowanie wygodnego miejsca pracy, przy zachowaniu naturalnego światła, przy jednoczesnym zachowaniu wyróżniającej się tożsamości korporacyjnej, to wyzwanie techniczne i twórcze. Ten problem można w dużej mierze rozwiązać, stosując przesuwne szklane biurowe ścianki działowe.

Zakres zastosowania i cechy ścianek działowych do biura

Strukturalnie ścianka działowa składa się z pewnej liczby elementów, które są zamontowane we wstępnie zainstalowanych metalowych profilach. O liczbie drzwi, a także o ich gabarytach decydują wymiary konkretnego pomieszczenia. Projekt i dobór materiałów do wykonania ścianki działowej biurowej opiera się na ogólnym stylu pomieszczenia, w którym będzie się znajdować konstrukcja.
Z reguły przesuwne ścianki działowe do biura mają podstawę z aluminiowej ramy i panele z MDF lub płyty wiórowej. Istnieją również przegrody szklane, modele z litego naturalnego drewna oraz trwałe opcje metalowo-plastikowe. W biurach tego typu ścianki są najczęściej wykorzystywane do strefowania działów lub wyodrębniania części przestrzeni podczas spotkań i rozwiązywania ważnych problemów korporacyjnych. Również taki system jest pożądany do oddzielenia jadalni i stref rekreacyjnych.

Ścianki działowe do biura

Ścianki działowe do biura są uważane za jeden z najbardziej udanych sposobów organizacji miejsca pracy i stworzenia komfortowej atmosfery. Nowoczesne biura tworzone są na zasadzie Open Space, gdzie na jednym dużym obszarze znajduje się jednocześnie kilkadziesiąt pulpitów, oddzielonych od siebie różnego rodzaju ściankami. Najbardziej pożądane i popularne są ścianki stacjonarne wyposażone w rolety. Wykonane są z profili aluminiowych i przezroczystego podwójnego szkła i mają doskonałe właściwości dźwiękochłonne. Rolety, które regulują stopień przepuszczania światła i widoczność, pomagają stworzyć zaciszną atmosferę.

Korzyści z używania biurowych ścianek działowych z roletami

Stacjonarne ścianki biurowe wykonane ze szkła na ramie aluminiowej idealnie nadają się do strefowania pomieszczeń biurowych, jako:

  • Bezpieczny i stabilny, wytrzymuje drobne uszkodzenia mechaniczne
  • Łatwe w utrzymaniu i nie wymagają regularnej aktualizacji warstwy dekoracyjnej
  • Jeśli jeden z elementów ulegnie uszkodzeniu, wystarczy go wymienić, aby przywrócić integralność ścianki
  • Wszechstronny i pasujący do wnętrz wykonanych w dowolnym stylu
  • Nie kolidują z naturalnym oświetleniem przestrzeni wspólnej
  • Odporne na korozję, nieodkształcone przez bezpośrednie działanie promieni słonecznych
  • Dzięki szerokiemu wyborowi faktur i kolorów rolety posiadają doskonałe walory estetyczne
  • Lekkie ścianki działowe biurowe: styl i zastosowanie

Wyodrębnienie poszczególnych stanowisk pracy pozwala nie tylko ogólnie zwiększyć wydajność produkcyjną zespołu. Ale także zachować efektywność każdego pracownika z osobna. Ponadto można je wykorzystać do wydzielenia i dekoracji innych pomieszczeń, np. sal konferencyjnych czy poczekalni dla klientów. W przeciwieństwie do solidnych ścian, montaż lekkich ścianek działowych nie wymaga ciężkiej pracy, jest wykonywana w minimalnym czasie i praktycznie nie wpływa na harmonogram prac biurowych. Równie łatwo i szybko można je zdemontować i przenieść w inne, bardziej odpowiednie miejsce. Duży wybór materiałów, z których można tworzyć ścianki w otwartej przestrzeni, pozwala podkreślić walory wnętrza i stworzyć komfortową atmosferę w wybranym stylu. Na tej liście rozwiązań szczególne miejsce zajmują ścianki biurowe szklane.

Lista ich zalet:

  • Wysoki poziom izolacji akustycznej
  • Doskonała przepuszczalność światła
  • Tworzenie odosobnionej przestrzeni bez faktycznego izolowania każdego pracownika.

Jednak nie tylko stacjonarne przegrody mogą być wykorzystywane do efektywnego podziału na strefy biura, ale również rozwiązania mobilne nadają się do tych celów. Mogą być również wykonane ze szkła i profili aluminiowych lub mogą stanowić połączenie lżejszych i bezpieczniejszych materiałów, takich jak tekstylia czy tworzywa sztuczne, MDF lub płyta wiórowa. Ich zaletą jest możliwość samodzielnej przebudowy biura w dowolnym momencie. Dla wzmocnienia efektu i estetyki elementów aranżacji, lekkie ścianki działowe biurowe można uzupełnić roletami lub wstawkami z matowego szkła, harmonijnie połączonych z dekoracją mebli i ścian.

Sprawdź również artykuł o ściankach działowych do biura z płyt kartonowo-gipsowych: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/7-pomyslow-na-scianki-dzialowe-w-przestrzeni-biurowej