Podłoga laminowana w jodełkę – czym jest i dlaczego warto ją wybrać?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 30th listopad 2021
| 380 wyświetleń

Podłoga układana w jodełkę to prawdziwy hit ostatnich lat. Motyw ten można spotkać w naprawdę wielu wnętrzach, zarówno prywatnych jak i publicznych. Dużo wskazuje na to, że ten trend na długo pozostanie w modzie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi laminowanej podłogi w jodełkę.

Podłoga w jodełkę – o czym warto wiedzieć?

Zanim podejmie się decyzje o wyborze laminowanej podłogi w jodełkę, należy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat. Przede wszystkim taka podłoga świetnie pasuje zarówno we wnętrzach klasycznych, ale i nowoczesnych.
Jodełka jest niezwykle wyrazista, dlatego należy zadbać o spokojniejsze tło dla niej. Ten charakterystyczny wzór z pewnością przyciągnie uwagę, dlatego należy umiejętnie zadbać o pełną aranżację. Bardzo ważne jest to, że jodełka nie koniecznie dobrze może się prezentować w małych pomieszczeniach. W takiej sytuacji nie będzie ona dobrze wyeksponowana, a dodatkowo może delikatnie, optycznie zmniejszyć pomieszczenia.

Sposoby układania podłogi w jodełkę

Warto zaznaczyć, że podłogę w jodełkę można ułożyć na kilka sposobów. Przede wszystkim rozwiązaniem jest klasyczna jodełka, czyli ułożenie klepek w taki sposób, że krótszy bok styka się pod kątem prostym z długim bokiem. Klasyczna jodełka może być układana pojedynczo lub podwójnie, a nawet potrójnie. Wersja pojedyncza prezentuje się bardziej delikatnie i elegancko, jest także najprostsza do położenia.
Inną propozycją jest jodełka francuska. Polega ona na układaniu desek pod kątem 45 st. Ten rodzaj jest trochę droższy, ponieważ konieczne jest docinanie. Jodełka węgierska polega na układaniu deseczek pod kątem 60 st. Otrzymany wzór jest bardzo efektywny, ale tez bardziej wymagający dla wykonawcy.

Zalety podłogi laminowanej

Podłoga laminowana wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkim jest ona w pełni odporna na ścieranie i wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Laminowane panele są trudne do zarysowania, bez obawy można po niej chodzić w butach na obcasach, a także przesuwać po niej meble. Laminat jest także odporny na wilgoć i promienie UV. Podłoga nie blaknie pod wpływem działania słońca, szybko schnie, gdy się ją umyje lub gdy wyleje się na nią jakiś płyn.
Aby zapewnić jeszcze większą odporność, producenci często decydują się na dodatkową powłokę zabezpieczającą i nałożenie na krawędzie warstwy hydrofobowej.

Laminowana podłoga jest także bardzo łatwa do utrzymania w czystości. Codziennie wystarczy tylko odkurzanie, a co kilka dni warto ją także przetrzeć wilgotnym mopem.
Panele w jodełkę to prawdziwy trend wnętrzarski. Świetnie się sprawdzają i prezentują. Warto także pomyśleć nad wyborem odpowiedniego drewna, z którego zostanie ona wykonana. Faktura i słoje także mają niezwykłe znaczenie wizualne. Panele laminowane to produkty najwyższej jakości, z bardzo wysoką klasą ścieralności i użyteczności. Można je zastosować do użytku domowego, a także publicznego. Panele laminowane w jodełkę są idealne do ogrzewania podłogowego.