Najważniejsze porady malarskie – co trzeba wiedzieć
Autor: Michał dnia 23rd sierpień 2018
| 446 wyświetleń
najlepsze porady malarskie

Malowanie ścian są ważnym elementem remontu. Przede wszystkim pozwalają na odświeżenie wnętrza, ale również nadania mu koloru, który będzie całkiem nowy i może nadać pomieszczeniu lepszego wyglądu. Malowanie mieszkania może być jednak wyjątkowo problematyczne. Jak malować pokój, by efekt był widoczny?

Sprawdź podłoże

Farba powinna przede wszystkim dobrze trzymać się ściany. Najlepszym rozwiązaniem będzie jej przygotowanie. Podłoże należy wyrównać, zaszpachlować nierówności i wygładzić ścianę. Będzie to o tyle prostsze, o ile wybierzemy odpowiednią gładź szpachlową. Aby ściana była naprawdę gładka, warto ją dobrze oszlifować z pomocą papieru ściernego lub specjalnej siatki do wyrównywania. Po tej czynności należy ścianę pokryć farbą spodnią. Jest to podkład, który sprawi, że nie tylko farba wykańczająca, inaczej też nazywana dekoracyjną, będzie wyglądała znacznie lepiej, a kolor nie będzie zmieniony przez np. prześwitujący ciemny spód. Podkład wyrówna również ścianę oraz sprawi, że nie będzie ona schodziła ze ściany płatami, ale dobrze do niej przylgnie.Taka farba ma też zmniejszyć porowatość ścian, przez co zużyjemy mniej fary wykańczającej, a także zmniejszyć jej pylistość, ponieważ nawet po zastosowaniu gładzi niepylącej może zdarzyć się, że na powierzchni ściany nadal widoczny będzie pył. Następnie nakładamy farbę dekoracyjną, najlepiej dwie jej warstwy, dla lepszego efektu. Przed nałożeniem drugiej warstwy należy odczekać, by ta pierwsza miała czas obeschnąć.

Próbuj kolor na ścianach

Przed malowaniem bardzo ważna jest próba koloru. Ma ona na celu dopasowanie odcienia do tego, czego oczekujemy. Kolor najlepiej dobrać wraz z meblami, które mają znajdować się w pomieszczeniu. Możemy również pokusić się o wykonanie wizualizacji w specjalnych programach. Nie dobierajmy koloru do naszych dodatków, jak tekstylia, czy dekoracje, ponieważ one często nudzą się lub są zmieniane. Lepiej jest dobrać kolor do elementów stałych. Nie bez znaczenia są takie detale, jak wybór odpowiedniego dnia na malowanie. Farba znacznie szybciej schnie w trakcie ciepłych dni, bez opadów. Warto również zainwestować w dobrej jakości wałki do malowania, które nie będą chłonęły zbyt dużej ilości farby. Małe elementy, takie jak framugi drzwi, możemy malować za pomocą pędzelka, jednak do ścian będzie potrzebny nam dobrej jakości wałek, a także tacka, do oddawania nadmiaru farby z wałka malarskiego. Można również uzyskać świetny efekt za pomocą natryskowego malowania ścian. Wiele zależy od naszych umiejętności. Więcej praktycznych informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.magnatfarby.pl/ekspert-radzi/jak-sprawnie-odciac-kolor-sufitu-od-scian-porady-malarskie