Montujemy podwieszany sufit – o czym należy pamiętać
Autor: Michał dnia 13th październik 2021
| 779 wyświetleń

Sufity podwieszane to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także designerskie. Sprawdzi się we wnętrzach o wysokim stropie, w których trudno o dobre ogrzanie. Wygląda też ładnie zarówno w domowych wnętrzach i, na przykład, w barach czy restauracjach. Dzięki nim możemy także zakryć wszystkie nieestetycznie wystające kable od oświetlenia, ogrzewania lub klimatyzacji.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane najczęściej wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Przy zastosowaniu odpowiedniego stelażu dają one wiele możliwości formowania. Można uzyskać nie tylko płaskie powierzchnie, ale także schodkowe i krzywoliniowe. Łatwość montażu z kolei zapewniają sufity kasetonowe. Na specjalnie przygotowanym stelażu montuje się gotowe już elementy o jednakowych wymiarach. To popularne rozwiązanie stosowane jest przede wszystkich w biurach, halach sportowych i galeriach handlowych. Panelowe sufity podwieszane polegają na montażu kolejnych listew, jedna przy drugiej. Mogą być one wykonane z drewna, dzięki czemu uzyskamy piękny, naturalny efekt. Najbardziej wymagające w stworzeniu są sufity napinane. Są one najbardziej podatne na artystyczne pomysły. Mogą tworzyć matową lub lustrzaną, błyszczącą powierzchnię. Można na nich wykonywać również różnego rodzaju nadruki. Sufity napinane są najbardziej wymagające, ale równocześnie dają niesamowity efekt.

 

Ważne! Efektowność podwieszanego sufity można wzmocnić poprzez specjalny system oświetleniowy. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone lampki bądź listwy LED dadzą niesamowite, trójwymiarowe wrażenie.

podwieszany sufi w łazience

Najczęstsze błędy przy montażu sufitów podwieszanych

Połową sukcesu montażu sufity podwieszanego to dobór odpowiedniego stelażu do rodzaju sufitu podwieszanego. Na początku trzeba też wykonać odpowiednie wyliczenia. Tylko dzięki temu na etapie montażu nie popełnimy błędów. Do pomyłek dochodzi często na początkowym etapie wyliczeń i gromadzenia materiałów. Ważne jest, by sufit nie był podwieszony zbyt nisko, ani zbyt wysoko. W pierwszym przypadku możemy nie zmieścić wszystkich elementów, które chcieliśmy tam ukryć. W drugim przypadku zaś zbyt nisko umieszczony sufit może zaburzyć proporcje pomieszczenia i wpłynąć negatywnie na komfort jego użytkowania. Montaż sufitów podwieszanych to poważane zadanie. Oczywiście może je wykonać osoba niedoświadczona w pracach remontowych, ale na pewnym etapie, w szczególności montażu płyt, konieczna będzie pomoc drugiej osoby. Tylko dzięki temu będziemy mieli pewność, że zostały one zamontowane równo i konstrukcja nie zawali się. Kolejnym błędem przy montażu płyt jest przykręcanie płyt na styk. Uniemożliwia to późniejszą pracę całej konstrukcji. Przed zamontowaniem należy także przeprowadzić kable od oświetlenia przez odpowiednie otwory. Ważne jest, by pamiętać o wypełnieniu przestrzeni między stropem a zamontowanymi płytami wełną mineralną. Dzięki temu pomieszczenie będzie dodatkowo ocieplone i wyciszone. Wełna zniweluje także ewentualne odgłosy z piętra.

 

Pamiętaj! Montaż sufitu podwieszanego to praca na pewnej wysokości, w związku z  należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Więcej informacji znajdziecie tutaj:https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/najczestsze-bledy-popelniane-podczas-montazu-sufitow-podwieszanych-z-plyt-gk