Jasne kolory ścian na poddaszu
Autor: Wojciech Grabowski dnia 10th październik 2020
| 83 wyświetleń

Poddasze to wyjątkowa przestrzeń, w której załamania połaci i szyby kominowe mają wpływ na całą aranżację wnętrza. Właśnie dlatego należy wziąć je pod uwagę również przy wyborze kolorów ścian na poddaszu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kolory mogą się prezentować inaczej w zależności od ilości naturalnego światła na poddaszu. 

Malowanie poddasza – kolory i ich rozmieszczenie

   Poddasze to miejsce wyjątkowe przez swoje usytuowanie, charakterystyczne, skośne ściany i kameralną przestrzeń. Kolorystyka tego wnętrza stanowi bardzo ważny element wystroju, gdyż to ona decyduje o atmosferze panującej w pomieszczeniu i poczuciu przestrzeni, która na poddaszu jest wyjątkowo ograniczona.

Poddasze, szczególnie pomieszczenia niskie i te o niedużej powierzchni wymagają tego, by w szczególny sposób zadbać o poczucie przestrzeni i dobre doświetlenie. To właśnie światło sprawia, iż we wnętrzu czujemy swobodę, że wydaje nam się optycznie większe. Dlatego niskie poddasza z dużą ilością ścian skośnych lepiej jest malować farbami o bardzo jasnych odcieniach, najlepiej takimi, które tworzą delikatnie połyskującą, satynową powłokę, potęgującą efekt przestrzeni. Jeśli chcemy by na niedużym poddaszu pojawiły się mocno nasycone, wyraziste barwy, lepiej jest pomalować nimi jedną ścianę lub jej fragment. Koniecznie powinna być to jednak ścian pionowa. Skośne ściany w ciemnej odsłonie spowodują, że pomieszczenie wyda nam się ciasne i przygnębiające. Lepiej więc pozostawić je w jasnych tonacjach.

 

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia pod skosami tylko pozornie może nastręczać trudności aranżacyjnych. Dzięki odrobinie kreatywności i wykorzystaniu sprawdzonych trików projekt domu uwzględniający sypialnię na poddaszu może gwarantować domownikom maksymalny relaks i komfort. Łóżko umieszczone w pobliżu okna dachowego da niepowtarzalną okazję podziwiania rozgwieżdżonego nieba, a rano powitają nas pierwsze promienie słońca. Czego chcieć więcej? Sprawdziliśmy najlepsze pomysły na ciekawą aranżację sypialni.

 

Mała sypialnia na poddaszu ze skosem wyda się zdecydowanie większa, jeśli ustawimy w niej duże lustro. Odbije ono światło i sprawi, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego. Podobny efekty osiągniemy również, stosując jasne kolory – rozmyte beże, biel czy szarości na ścianach i podłogach sprawią, że nawet mała sypialnia zyska dodatkowy metraż.

 

W jakim stylu urządzić sypialnię na poddaszu?

Nowoczesna sypialnia na poddaszu, a może nastrojowa i klimatyczna? Wybór zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Przytulna sypialnia na poddaszu będzie sprzyjać relaksowi i sprawiać, że szybciej oddamy się w objęcia Morfeusza. Do takich wnętrz należą sypialnie urządzone w stylu skandynawskim i rustykalnym.

Białe ściany, drewniane deski na podłodze, rośliny w jutowych osłonkach – to wszystko stworzy atmosferę intymności. Z kolei nowoczesne wnętrza, np. w stylu glamour, to rozwiązanie dla osób podążających za trendami. Planując aranżację sypialni, pamiętajmy o tym, żeby odpowiadała naszym potrzebom pod każdym względem – zarówno estetycznym, jak i praktycznym.

 

Więcej o jasnych kolorach ścian przeczytasz w poradniku na https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/najlepsze-jasne-kolory-scian-w-pokoju-na-poddaszu-porady-eksperta