Jakie płytki położyć na elewacji domu?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 22nd maj 2020
| 71 wyświetleń

Jak możemy wyróżnić swój dom spośród innych, które stoją w naszej okolicy? Co prawda zazwyczaj liczy się dla nas najbardziej wnętrze domu, ale z punktu widzenia okolicznych sąsiadów, nie ma to znaczenia. Nie widzą oni bowiem jak wyglądają nasze poszczególne pomieszczenia. Jeśli zatem chcemy zadbać o o estetykę taką typowo zewnętrzną, to musimy wziąć pod uwagę położenie odpowiedniej elewacji. Obecnie jest wiele materiałów wykończeniowych, które mogą nam posłużyć do jej wykończenia i sprawienia, że będzie bardziej estetyczna. Mnóstwo osób wykorzystuje w tym celu jednak przede wszystkim płytki dekoracyjne.

Jakie płytki elewacyjne można wyróżnić?

Płytki elewacyjne są bardzo różnorodne i na rynku mamy do czynienia z ich kilkoma rodzajami. Wybór materiału na pewno będzie miał wpływ na wygląd elewacji czy też na jej trwałość. Niemniej jednak większość z nas zazwyczaj decyduje się na rozwiązania, które są dla nich przystępne pod względem cenowym. Płytki elewacyjne wykonywane z kamienia, charakteryzują się przede wszystkim elegancją. Jest to także materiał niezwykle trwały, dlatego też ich cena jest niestety stosunkowo wysoka. Z czego są wytwarzane? Między innymi z granitu, trawertynu oraz piaskowca. Kamień to materiał pochodzenia naturalnego dlatego też inwestując w niego, jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę bardzo ciekawą kompozycję na swojej elewacji. Każdy kamień będzie miał nieco inny kształt, kolor, barwę drobinek itp. Jeśli kamień będzie dodatkowo pochodził z innej partii, wówczas można wszystko to naprawdę fajnie połączyć.

Bardzo popularnym rodzajem płytek elewacyjnych, są także płytki ceramiczne. Wykonuje się je jako imitację naprawdę wielu różnorodnych materiałów, między innymi drewna oraz kamienia. Dlatego też łatwo jest je dopasować do swojej własnej koncepcji i są one także dość tanie.

Możemy pokusić się również o płytki elewacyjne, które będą wykonane z betonu. Są one także dość trwałe, ale zdecydowanie tańsze niż płytki wykonane z kamienia naturalnego. Niekiedy posiadają one fakturę, dlatego mogą stać się imitacją czegoś, ale zazwyczaj są po prostu gładkie. Na płytki elewacyjne betonowe decydują się przede wszystkim te osoby, których dom ma bardzo nowoczesną bryłę.

W jaki sposób można ułożyć płytki na elewacji?

Jest naprawdę mnóstwo opcji na ułożenie płytek elewacyjnych na swoim domu. Sporo osób decyduje się między innymi na to, aby cała elewacja była pokryta płytkami wykonanymi z kamienia. Z pewnością wówczas możemy liczyć na to, że nasza elewacja wytrzyma wiele i będzie odporna na mnóstwo czynników. Jest to jednak drogie przedsięwzięcie, na które naprawdę niewiele osób jest w stanie sobie pozwolić.

Płytki nie zawsze muszą być układane na powierzchni całej elewacji. Możemy zdecydować się chociażby na to, aby wyłożyć nimi tylko strefy. Najczęściej w ten sposób jest wykańczana strefa wejściowa, taras, balkon lub też przestrzeń okół okien. W tym celu możemy wykorzystać przystępne cenowo płytki ceramiczne.

Możemy także wykonać lamperię z ceramiki, a całą górną część budynku po prostu wytynkować i pomalować na jakiś ładny kolor. Takie rozwiązanie jest modne od lat i nic nie wskazuje na to, aby ludzie mieli z niego zrezygnować.

Często dziś łączy się również deskę elewacyjną i płytki dekoracyjne. Wówczas elewacja jest naprawdę porządnie wykończona, przykuwa wzrok, ale nie popada się jednocześnie w przesadę. Jest to kilka podstawowych sposób na to, jak estetycznie i elegancko wykończyć elewację swojego domu jednorodzinnego. Sposoby sprawdzone i wciąż modne.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/7-aranzacji-plytek-dekoracyjnych-na-elewacji-domu-jednorodzinnego