Jaki kolor dachu pasuje do elewacji z czerwonej cegły?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 28th kwiecień 2021
| 635 wyświetleń

Elewacja z czerwonej cegły to rozwiązanie, które można nazwać w gruncie rzeczy kultowym. Niegdyś taki styl budownictwa był wyraźnie widoczny w Europie, między innymi na terenie Anglii, Belgii czy też Holandii. Dziś nadal chętnie stawia się takie domy, a wiele osób poszukuje takiej bryły w celu zakupienia swojego wymarzonego miejsca na świecie. Takie tradycyjne budownictwo, od lat świetnie broni się przed różnymi nowoczesnymi trendami i niezmiennie cieszy się popularnością. Aby jednak podkreślić charakter takiego budynku, warto przemyśleć kwestię kolorystyki dachu.

Jakie kolory dachu harmonizują z czerwoną cegłą?

W niektórych przypadkach nie możemy niestety samodzielnie zadecydować o tym, jaki kolor będzie miał nasz dach i możemy odświeżać go tylko i wyłącznie w ten sposób, jaki został już zastosowany. To uwzględnia bowiem plan zagospodarowania przestrzennego. Jednak rzadkością są takie sytuacje i zazwyczaj jeśli tylko chcemy, to możemy odmienić nasz dach i skorzystać z wybranego przez siebie koloru. Oczywiście wymiana całego dachu to bardzo kosztowna inwestycja i nie zawsze jest ona także potrzebna. Niekiedy lepszą opcją dla nas może okazać się po prostu oczyszczenie dachu, odpowiednie jego przygotowanie i pomalowanie na wybrany przez siebie kolor. Paleta barw jest naprawdę spora, dlatego każdy z nas jest w stanie znaleźć dla siebie taki kolor, jaki będzie mu odpowiadał. Jeśli natomiast chodzi o kolory, które będą bardzo dobrze pasować do czerwonej cegły, to są to chociażby czerń oraz różne odcienie szarości, przede wszystkim jednak tej ciemnej.

Jak przygotować dach pod malowanie, jeśli właśnie na takie rozwiązanie będziemy chcieli się zdecydować? Musimy oczywiście pamiętać o tym, że cała powierzchnia dachu powinna zostać dokładnie wyczyszczona z wszelkich zabrudzeń. Najlepiej zrobić to dużą szczotką, a później wodą z detergentem pod wysokim ciśnieniem. Jeśli na dachu występuje jakaś rdza, wówczas musi zostać zdrapana, przykładowo szczotką drucianą. Inaczej będzie ona cały czas powracać. Kolejna kwestia to odpylenie dachu i odtłuszczenie z jakichś tłustych plam, aby farba miała lepszą przyczepność. Później dach można zacząć malować, ale w odpowiednich warunkach atmosferycznych, zaleconych przez producenta.

Czerwona cegła połączona z ceglanym dachem

Jaki dach do cegły? Otóż dobrym wyborem dla nas, może okazać się również dach w kolorze typowo ceglanym. Oczywiście najlepiej sprawdzi się tutaj oryginalna dachówka, która ma właśnie takie odcienie i dobrze współgra z samą cegłą. Jest bowiem tak samo klasyczna jak i ona, dlatego takie połączenie od lat cieszy się dużą popularnością oraz się sprawdza. Oczywiście nie zawsze dachówka będzie opcją, na którą będziemy mogli sobie pozwolić. Jest to bowiem materiał zdecydowanie droższy niż blachodachówka. Jednak blachodachówki również występują w naprawdę bardzo różnorodnych wersjach kolorystycznych i dziś bez żadnego problemu można dostać taką, która będzie miała kolor typowo ceglany. Takie rozwiązanie być może będzie się prezentowało nieco mniej okazale jak dachówka, ale również ma w sobie wiele uroku.

Dom z czerwonej cegły połączony z ceglanym dachem, stwarza wrażenie przytulności. Warto jednak aby taką stonowaną kolorystykę przełamać w jakiś sposób, ponieważ wówczas bryła może zatracić swoje kształty. Jeśli zatem nasz dom ma jakąś balustradę, wówczas można pomalować ją na jakiś inny kolor, przykładowo czarny. Ramy okienne oraz drzwi także mogą być w takiej kolorystyce albo po prostu w bieli. Takie rozwiązania zawsze są nieco kontrastowe i nadają domowi zupełnie inny charakter. Prezentuje się on wówczas po prostu lepiej.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.rafil.pl/kolory-dachu-pasujace-do-elewacji-z-czerwonej-cegly/