Jak zaaranżować salon w ciemnych kolorach. Co zrobić by nie wprowadzać w ciemny salon mroku
Autor: Wojciech Grabowski dnia 14th kwiecień 2021
| 209 wyświetleń

Salon jest głównym pomieszczeniem w domu pełniącym funkcję pomieszczenia dziennego ale także pokoju umożliwiającego miłe spędzenie wolnego czasu samotnie lub w towarzystwie gości. Jest on zatem często wizytówką nas samych, odzwierciedla nasz charakter i styl. Przeważnie dążymy do tego by salon był w jak najjaśniejszych kolorach, które kojarzą się z radością i otwartością dodatkowo powiększając pomieszczenie, z roku na rok jednak coraz modniejsze jest użycie w mieszkaniach ciemniejszych kolorów, które wnoszą nutkę klasy i tajemnicy przez co wydają się bardzo nowatorskim i pociągającym pomysłem.

Salon w ciemnych kolorach

Aranżując wnętrze przeważnie kierujemy się w stronę jasnych opcji. Nic w tym dziwnego ciemne kolory zawsze kojarzyły nam się z ponurością i smutkiem. Mają one również tendencję do optycznego zmniejszania przestrzeni oraz pozbawiania jej światła. Nie zawsze jednak te kolory muszą prezentować się w ten sposób w pomieszczeniu co z biegiem lat coraz częściej zaczęto dostrzegać. Ciemne kolory na ścianach odejmują oczywiście kilka metrów wielkości dlatego też łatwiej zaaranżować je można w dużych, przestronnych pomieszczeniach, gdzie nie będą miały tak łatwej możliwości przytłoczenia go. Dobrze również by były one dobrze oświetlone. W przypadku kombinacji polegających na pomalowaniu jednej ściany na taki kolor dobrze zwrócić uwagę by wybrana ściana znajdowała się bezpośrednio naprzeciwko okna, co pomoże uniknąć wprowadzenia ponurego nastroju. Najlepiej także unikać łączenia ich z czarnymi, granatowymi lub brązowymi meblami, lepiej sprawdzą się jasne, stonowane odcienie na przykład bieli, która stworzy niesamowicie nowoczesny kontrast w połączeniu z każdym ciemnym tłem.

Aranżacja małego salonu w ciemnych kolorach

Ciemne kolory wkroczyły w pomieszczenia zdecydowanym krokiem parę lat temu, dlatego też takie ich użycie nadal jest czymś wyróżniającym się i modnym. O ile całkiem łatwo można je wprowadzić do większych salonów, jest to trudniejsze w przypadku ich przeciwieństw. Posiadając mały salon nadal jednak możemy użyć ciemnych kolorów bez wprowadzania do niego ponurego klimatu. W takim wypadku dobrze sprawdzi się użycie takiego koloru tylko na jednej, wybranej ścianie w pomieszczeniu, otaczając ją kontrastującymi odcieniami na reszcie ścian. Dodatkowo wybrana przez nas ściana będzie świetnym tłem dla kanapy do naszego salonu, która także powinna być zachowana w kontrastach. Pozwoli to wprowadzić wymarzony odcień do naszego pokoju dziennego bez obawy o to, że wprowadzi on mrok.

Oświetlenie salonu w ciemnych kolorach

Oprócz wprowadzenia wielu kontrastowych kolorów do salonu aranżowanego z ciemnych kolorach warto zwrócić uwagę także na oświetlenie. Najlepiej by taki salon miał duży dostęp do światła naturalnego, padającego z balkonu lub tarasu jednak tak samo dobrze sprawdzi się dobranie odpowiedniego sztucznego oświetlenia. Należy pamiętać o tym, że wieczorami taki salon będzie potrzebował więcej światła niż inny, jasny pokój dlatego też nie należy ograniczać się do tylko jednej lampy sufitowej. Świetnie sprawdzą się także lampy stojące i oświetlenia ścienne.

 

https://www.sniezka.pl/poradniki/jak-dobrac-kolor/7-intrygujacych-aranzacji-salonu-w-ciemnych-kolorach