Jak ukryć karnisz w pomieszczeniu?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 10th czerwiec 2021
| 329 wyświetleń

Karnisz może być dekoracyjny i całkiem dobrze prezentować się we wnętrzu, jednak dość rzadko tak jest. Zazwyczaj szynka karnisza jest mało estetyczna i szukamy sposobów na to, aby jakoś ją zakryć. Tak naprawdę jest wiele możliwości w tym zakresie, jednak jedną z najpopularniejszych jest wykorzystanie do tego płyt kartonowo-gipsowych.

Jak osłonić karnisz płytami kartonowo-gipsowymi?

Wykonanie osłony z płyt kartonowo-gipsowych, jest zdecydowanie najtrwalszymi rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować. Sama konstrukcja jest solidna, nie wygina się i może wytrzymać w nienagannym stanie naprawdę długi czas. Jej trwałość wynika przede wszystkim z dobrego wykonania, które nie jest łatwe. Płyta musi zostać precyzyjnie docięta, następnie zamontowana do ściany bezpośrednio na aluminiowych profilach, zaszpachlowana i pomalowana odpowiednią farbą. Jaki rozmiar powinna mieć płyta? Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego jak wysokie jest pomieszczenie oraz jaka jest odległość między oknem, a sufitem. Na nieco dłuższe i szersze fragmenty płyty można pozwolić sobie w kamienicach, gdzie mieszkania są bardzo wysokie.

Docinając wymiar warto skupić się przede wszystkim na tym, aby płyta zasłaniała karnisz oraz górną część zasłon. Nie może sięgać przesadnie nisko, ponieważ wówczas utrudniałaby nam otwieranie okna oraz układanie zasłon. Mogłyby się one odkształcać, a ich przesuwanie po szynie byłoby utrudnione.
Taka płyta jest także najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Pasuje ona praktycznie do wszystkich wnętrz, można ją pomalować na dowolny kolor, a nawet nałożyć na nią jakieś sztukateria. Ma prostą formę i ostre krawędzie, dlatego w swoim naturalnym wyglądzie pasuje do wnętrz typowo nowoczesnych.

Dowiedz się więcej: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-ukryc-karnisz-oslona-karnisza-z-plyt-kartonowogipsowych

Jak ukryć karnisz, jeśli nie mamy zbytnio wprawy w samodzielnym docinaniu płyt?

Wówczas możemy posiłkować się gotowymi rozwiązaniami, które są dostępne na rynku. Mowa tutaj o maskownicy kartonowo-gipsowej, która posiada styropianowe wypełnienie. Taki produkt jest bardzo dobrze przycięty oraz wyprofilowany. Dzięki temu znacznie skraca się czas naszej pracy.

Jak schować karnisz w suficie, przy użyciu gotowej maskownicy?

Jej montaż nie jest przesadnie trudny. Na samym początku musimy wyznaczyć sobie miejsce, gdzie maskownica ma być zamontowana. Do zestawu zawsze są dołączone blaszki, które trzeba zamocować do sufitu. Na krawędź płyty należy nałożyć klej montażowy i osłonę osadzić na blaszkach. Osłona musi zostać do nich przykręcona również za pomocą kołków. Następnie wszystko należy pokryć już wybraną przez siebie farbą.

Jakie są inne sposoby na zasłonięcie szyny karniszowej?

Jeśli chcemy osłonić karnisz przy pomocy innych metod, to możemy zdecydować się na wykorzystanie zwykłej listwy przysufitowej, nazywanej również sztukaterią. Listwy te najlepiej aby miały kształt litery L i były wykonane z dwóch trwalszych materiałów – poliuretanu oraz polistyrenu. Tańsze wersje są zazwyczaj wykonane z dość słabego i giętkiego styropianu, który prawdopodobnie szybko by odpadł od sufitu, nawet podczas zwykłego przesuwania zasłon.
Takie listwy są bardzo lekkie, a ich montaż łatwy i przyjemny. Wystarczy jedynie dociąć je na wybrany przez siebie wcześniej wymiar, przykleić klejem montażowym do sufitu i pomalować wybraną przez siebie farbą.

Obudowa karnisza z płyty gipsowej jest dość skomplikowana, ale można bazować na gotowych rozwiązaniach. Taką gotową odpowiedzią na nasz problem, może być również listwa przysufitowa. Mamy zatem na rynku wiele rozwiązań, z których warto skorzystać.