Wnęka w ścianie, a także ta okienna, podnosi walory estetyczne pomieszczenia. O tworzonym przez nią wrażeniu zadecyduje w pierwszej kolejności kolor i dokładne pokrycie farbą. Laik nie będzie wiedział, jak malować wnęki okienne. Wystarczy jednak, że zbierze garść podstawowych informacji. A następnie z rozwagą zabierze się do pracy.
Jak malować wnęki okienne i ścienne?
Wiele zależy od indywidualnego kształtu i wielkości pomieszczenia. W tych większych ściany często pomalowane są na ciemny kolor, wówczas wnękę okienną warto wypełnić jaśniejszą farbą. Architekci sugerują, by w takiej sytuacji zostawić białe wnęki okienne. Rozjaśnią pomieszczenie i będą stanowiły estetyczny kontrast dla ścian. A jak malować wnęki okienne w małych pomieszczeniach? Także tutaj sprawdzone jest wypełnienie ich jasnym kolorem. Wnętrza o ograniczonej powierzchni generalnie maluje się takimi farbami. Można użyć tego samego produktu lub sięgnąć po ten w nieco mniej nasyconym tonie. W przypadku wnęk na ścianach panuje duża dowolność. Najczęściej podkreślane są innym odcieniem, przez co wyróżniają się na tle otaczającej je powierzchni. Chcąc bardziej podkreślić tę część aranżacji, można sięgnąć po bardzo ciemną lub krzykliwą barwę.
Jak malować wnęki w ścianie?
Trudno dostępne miejsca, do jakich należą wnęki w ścianach, maluje się na samym początku remontu. Dzięki temu ogranicza się ryzyko zachlapania zasadniczej ściany. Jeżeli ktoś nie za bardzo orientuje się, jak malować wnęki w ścianie, powinien zacząć właśnie od nich. Choćby dlatego, że popełniając błąd nie ryzykuje zniweczenia wielu godzin poświęconych na odnowienie ścian czy podłóg. Przed przystąpieniem do pracy, trzeba dokładnie zabezpieczyć przylegające do wnęki powierzchnie. To ściana, ale także podłoga i znajdujące się w pobliżu gniazdka bądź włączniki. Duży wałek czy pędzel raczej się tutaj nie sprawdzą. Rozsądniej zmierzyć grubość ściany, a następnie już w sklepie poszukać produktu do malowania o podobnych wymiarach. Może być nieco mniejszy, najważniejsze by pozostał łatwy w obsłudze. W celu ułatwienia sobie zadania, należy zaopatrzyć się w kuwetę malarską oraz specjalną kratkę. Dzięki nim nadmiar farby zamiast spływać po ścianie wnęki zostanie odprowadzony zanim wałek dotknie malowanej powierzchni. W ten sposób uda się też zaoszczędzić sporo farby. Nie mówiąc już o lepszych efektach samego malowania. Wnęka w ścianie może być jaśniejsza lub ciemniejsza. Grunt by stanowiła wyrazisty element aranżacji wnętrza. W niektórych projektach uwzględniono bardziej krzykliwy kolor wnęki, kontrastujący z pozostałym wyposażeniem. To odważny zabieg, który może się opłacać. Najlepiej skonsultować go z projektantem. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Śnieżka: https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-prawidlowo-malowac-wneki-wewnatrz-pomieszczen