Remontując dom lub budując nowy często zastanawiamy się nad nowym pokryciem dachowym i nową elewacją. Oczywiście chcemy, żeby dom wyglądał wyjątkowo ładnie, a jednocześnie nie wymagał zbyt częstego odświeżania. Jak więc dopasować dach i elewację, aby spełniały te wymagania.
Zanim wybierzesz kolor dachu i elewacji
Wydawałoby się, że nie ma nic trudnego w wyborze pokrycia dachu i elewacji. Efekt takich nieprzemyślanych wyborów można dość często spotkać w postaci dziwnie wyglądających, kiczowatych domów, na które zwracamy od razu uwagę, a nasze uwagi raczej nie są pozytywne. Wybór dachu i elewacji powinniśmy rozpocząć od zajrzenia do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub do innego dokumentu, który wskazuje, jak zorganizowana ma być przestrzeń na danym terenie. Dlaczego? W wielu planach zagospodarowania są zastrzeżenia, które wskazują, jakie powinny być na danym terenie zastosowane pokrycia dachów, ich nachylenia oraz kolorystyka dachów i elewacji. Jeśli takie wskazówki są, to powinniśmy się do nich zastosować. Jeśli nie ma, to powinniśmy się przyjrzeć pobliskim domom i zastosować podobną kolorystykę, aby całość wyglądała ładnie. O wiele więcej swobody będziemy mieć wtedy, gdy nasz dom znajduje się z dala od innych siedzib.
Rodzaj pokrycia a kolor dachu
Decyzję o kolorach naszej siedziby rozpoczynamy od dachu. Wybór koloru dachu najczęściej zależy od rodzaju zastosowanego pokrycia. Dachówki ceramiczne są z reguły w różnych odcieniach czerwieni. Więcej możliwości dają dachówki betonowe lub bitumiczne. Największą gamę kolorów mamy w przypadku pokryć z blachodachówki. Wybierając rodzaj i kolor dachu zwróćmy uwagę na całą bryłę domu. Robienie czarnego czy grafitowego dachu przy bardzo dużej połaci dachowej może mocno optycznie przytłoczyć budynek. Lepiej wtedy zastosować jaśniejszy kolor. Jeśli chcemy zastosować mocne kolory, to musimy pamiętać, że w słońcu staną się one jeszcze jaskrawsze.
Kolor elewacji dopasuj do dachu
Ponieważ mamy już ustalony kolor dachu, więc czas na elewację. Idealnym rozwiązaniem zawsze będą różnego rodzaju biele, odcienie kremowe i delikatne beże. Decydując się na inną kolorystykę, trzeba też wziąć pod uwagę nie tylko kolor dachu, ale wykończenie w postaci stolarki okiennej i drzwiowej, rynny czy zastosowane dekoracje z drewna. Pamiętać trzeba, że kolory jasne optycznie powiększają, a ciemne przytłaczają. Zaletą ciemnych barw jest to, że nie są tak widoczne różnego rodzaju zabrudzenia. Można też pomyśleć o połączeniu barw jasnych i ciemnych, ale trzeba tu bardzo starannie dobrać właściwe kolory i proporcje. Więcej informacji znajdziecie w poradnik: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/jak-dobrac-kolor-elewacji-do-koloru-dachu-porady-eksperta