Jak można usunąć klej gipsowy?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 27th wrzesień 2021
| 658 wyświetleń

Klej gipsowy jest produktem, który wykorzystuje się do klejenia płyt kartonowo-gipsowych, czyli popularnej obecnie suchej zabudowy. Jest to materiał niezwykle trwały, który ma również bardzo dobrą przyczepność. Z tego też względu nie jest łatwo nad nim zapanować i po skończonej już pracy, dużym wyzwaniem jest jego usunięcie. Najlepiej jest korzystać w tym zakresie jedynie ze specjalistycznych środków, które radzą sobie z takimi mocnymi substancjami.

Jak fachowo usunąć klej gipsowy?

Przy pomocy kleju gipsowego można naprawdę dość szybko poradzić sobie z montażem aluminiowych narożników lub też po prostu z klejem płyt gipsowych. Można z niego korzystać w pomieszczeniach, w których ogólna wilgotność nie przekracza 70%, dlatego nie zawsze polecany jest on chociażby do łazienek, a nawet i do kuchni. Jak zatem widać, na strukturę kleju dość duży wpływ ma woda. Jest to jeden ze sposobów, na który możemy starać się usunąć klej. Wystarczy do tego odpowiednia ilość ciepłej wody i zamoczenie kleju na dłuższy moment w niej. Dzięki temu klej na pewno w pewnym stopniu się rozpuści, szczególnie jeśli plama jest świeża. Nie pomoże nam to jednak w całkowitym jego usunięciu, ale jako podstawowy środek zaradczy, sporo można zdziałać nią na samym początku.

Profesjonalnym środkiem, który faktycznie wykorzystuje się do usuwania plam z kleju gipsowego, jest natomiast zmywacz przeznaczony do klejów polimerowych. To nic innego jak swego rodzaju rozpuszczalnik, dlatego jego działanie jest silne oraz skoncentrowane. Jeśli obawiamy się o to, że zmywacz może nam uszkodzić jakąś powierzchnię, wówczas warto zdecydować się na wypróbowanie go. Na jakimś małym fragmencie na chwilę powinniśmy go zastosować i dopiero jeśli nic nie będzie się działo, można zabrać się do usuwania właściwej plamy z kleju gipsowego.

Czy domowe sposoby są w stanie pomóc na klej gipsowy?

Skorzystanie z wody można nazwać tak naprawdę typowo domowym sposobem. Jednak są również inne substancje, dzięki którym zabrudzenia z kleju gipsowego są możliwe do usunięcia. Jakie? Do silniejszych na pewno należą spirytus salicylowy oraz aceton. Można także skorzystać z octu, który dobrze radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, jak chociażby z kamieniem. Żeby zabrać się za usunięcie kleju gipsowego, na samym początku trzeba polać zabrudzenie którymś ze specyfików, które zostały wymienione powyżej. Później natomiast trzeba odczekać, może być to kwadrans, albo nieco dłużej. Po tym czasie zabrudzenie należy wyszorować i umyć, a część kleju na pewno puści. Niestety bardzo rzadko puszcza on od razu całkowicie. Niekiedy kilka razy trzeba powtórzyć czynność, aby móc się tego całkowicie pozbyć. Jest to jednak możliwe.

Nie ma jednak lepszego sposobu, niż po prostu natychmiastowe usunięcie takiej plamy. Do takich szybkich porządków, posłużyć nam  mogą chociażby chusteczki budowlane. Są one stworzone właśnie po to, aby radzić sobie w takich sytuacjach. Są to produkty dość tanie i warto mieć je w swoim domu niezależnie od tego, czy wykonujemy jakiś remont, czy też od czasu do czasu mamy drobne naprawy. Na samym początku klej gipsowy dość łatwo jest usunąć. Gorzej sytuacja wygląda natomiast wtedy, gdy całość się już zwiąże i zaschnie.

Jeśli sytuacja wygląda źle, możemy spróbować podważyć także klej szpachelką. Musimy jednak liczyć się również z tym, że niestety może on odejść od razu z powierzchnią jakiejś płytki czy też paneli podłogowych. Najlepiej natomiast wszystko zabezpieczyć po prostu folią malarską, a później ją wyrzucić.

Dowiedz się więcej z poradnika na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-prawidlowo-usunac-klej-gipsowy-z-powierzchni-porady-eksperta