Jak można samodzielnie położyć tynk moziakowy?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 1st lipiec 2020
| 240 wyświetleń

Tynki mozaikowe są tynkami cienkowarstwowymi, które są od razu gotowe do użycia. W poręcznych pojemnikach można zakupić je w wielu sklepach budowlanych. W jaki sposób się je stosuje? Przede wszystkim wykorzystywane są one na cokole budynku i stanowią ozdobę samej elewacji. Tynki tego rodzaju są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych. Są one odporne nie tylko na deszcz czy też śnieg, ale również i na pleśnie bądź też grzyby. W samym tynku zazwyczaj można znaleźć barwione kruszywo, które odpowiada za jego nietuzinkowy wygląd. Kruszywo to najczęściej jest kwarcowe lub marmurowe.

Jak przygotować podłoże pod tynk mozaikowy?

Nakładanie tynku mozaikowego wcale nie jest tak trudnym zadaniem, jak początkowo może się wydawać. Przede wszystkim należy przygotować odpowiednio podłoże. W tym celu warto skorzystać z odpowiednich płynów gruntujących pod tynki mozaikowe. Zazwyczaj producenci tynków zajmują się również produkcją takich płynów, dlatego najlepiej jest zakupić wówczas komplet jednej firmy. Takie substancje wówczas najlepiej na siebie wzajemnie oddziałują.
Po nałożeniu płynu gruntującego, należy przygotować tynk mozaikowy. Choć jest on gotowy do użycia, wcześniej należy go dokładnie wymieszać. Najlepiej jest zrobić to ręcznie, przykładowo przy pomocy kielni. By tynk został nałożony w sposób odpowiedni i przede wszystkim dokładny, warto wyznaczyć sobie obszar tynkowania. Można użyć do tego odpowiedniej taśmy.

Jak nakładać tynk mozaikowy?

Tak przygotowane podłoże, na samym początku musi oczywiście wyschnąć. Dopiero wtedy można rozpocząć nakładanie tynku, wykorzystując przy tym najlepiej pacę wykonaną ze stali nierdzewnej. Tynk najlepiej jest nakładać równomiernie i bez przerw. Dzięki temu cała powierzchnia będzie równa. Tynk należy również wygładzać, jednak zawsze w tym samym kierunku, aby nie powstały na nim nierówności, które zazwyczaj są widoczne dopiero po wyschnięciu całej powierzchni. Po procesie wygładzenia tynku, pojawi się na nim mleczny nalot, którego jednak nie należy się obawiać. Jest on wynikiem naturalnych procesów, jednak po wyschnięciu powierzchni znika.
Efekt takiego procesu jest jednak zadowalający tylko wtedy, gdy zainwestuje się w tynk mozaikowy bardzo dobrej jakości. Takie tynki można znaleźć natomiast na stronie: https://matbau.com/sklep/produkty/elewacje-systemy-ocieplen/tynki-i-farby/. Dostępne tam tynki są różnorodne i występują także w różnych pojemnościach. Można zakupić wiaderko 15 bądź też 25 kilogramów. Niektóre z tych tynków nadają się również do zastosowania we wnętrzach.