Jak konserwować drewno, żeby zachowało kolor?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 22nd luty 2019
| 479 wyświetleń

Kolor drewna przy zakupie mebli, parkietu, czy innych dekoratorskich wyrobów to z reguły jeden z głównych czynników wyboru. To właśnie kolor sprawia, że jesteśmy zadowoleni z zakupu. W momencie, gdy drewno traci swoją pierwotną barwę i staje się przez to mniej estetyczne, pojawia się rozczarowanie i chęć wymiany. Nie jest to jednak konieczne i w prosty sposób można uniknąć niezadowolenia. Wystarczy dobrze konserwować i zabezpieczyć drewno, by zachowało kolor.

Jak zabezpieczyć drewno zimą i latem?

Zarówno latem, jak i zimą drewno jest narażone na działanie skrajnych warunków pogodowych. Od grudnia do lutego głównym problemem są oczywiście niskie temperatury. W tym czasie meble ogrodowy, czy drewniane tarasy zmagają się ze śniegiem oraz lodem. Z kolei latem niekorzystnie na kolor drewna wpływają wysokie temperatury oraz promieniowanie UV. Należy również zwrócić uwagę, że okres czerwiec-sierpień, to nie tylko gorące wakacje, ale również sezon burzowy.

Zewnętrze drewniane dekoracje i meble ogrodowe zimą należy schować np. do garażu lub na strych. Jeżeli nie ma w domu na tyle miejsca, to warto chociaż je przykryć plandeką polietylenową lub specjalnym wodoodpornym pokrowcem na meble ogrodowe. Sprawdzi się to nie tylko w zimie, ale przez cały rok. W przypadku słonecznych dni drewniane urządzenia i dekoracje warto lokować w cieniu i nie wystawiać ich na nasłonecznienie. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w parasol ogrodowy lub po prostu postawić je w zacienionym miejscu np. przez gałęzie drzew, lub ścianę budynku.

Czym konserwować drewno?

Przed konserwacją drewna jakimkolwiek preparatem, należy je najpierw dobrze oczyścić, pozbyć się tłustych plam, nierówności, a w przypadku zażywiczenia przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Jeżeli drewno jest gotowe i znajduje się wewnątrz pomieszczenia, a zależy nam jedynie na podniesieniu jego walorów estetycznych i wzmocnieniu, to warto wykorzystać do tego lakier akrylowy. Dla lepszych efektów warto położyć 2-3 warstwy w odstępach 4-godzinnych.

Z kolei drewniane elementy zewnętrzne, ale również wewnętrzne można pomalować bejcą do drewna. Jest dostępna w wielu odcieniach adekwatnych do najpopularniejszych gatunków drzew. Pozwoli ona nie tylko odzyskać pierwotny kolor surowca, ale również może go zmienić. Wysłużoną sosnową barwę z powodzeniem można zastąpić szlachetnym mahoniem, czy intrygującym brazylijskim hebanem. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zachowac-naturalny-kolor-drewna-porady-eksperta