Jak dobrać kolor dachu?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 14th sierpień 2019
| 744 wyświetleń

kolory dachów

Wydaje się, że dobór koloru dachu jest sprawą jedynie estetyczną. To jednak ważna decyzja, zważywszy na to, że dachówki będą służyły nam przez kolejne dziesięciolecia. Podpowiemy czym kierować się w wyborze koloru dachówki.

Jak dobrać kolor dachu?

Pamiętajmy, że kolor i rodzaj dachówki jest wybierany na początku, przed pomalowaniem i wykończeniem elewacji. Należy zatem wziąć pod uwagę fakt, na jaki kolor będzie pomalowana elewacja, a może będzie ona miała dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak kamienne płyty, czy drewno. Wszystkie te elementy sprawiają, że dach należy dobrać całkowicie inaczej, biorąc pod uwagę architekturę, ale też kubaturę budynku. Do nowoczesnych projektów domów jednopoziomowych oraz z nowoczesnymi elementami elewacji, takimi jak betonowe płyty, szkło, czy drewno, idealnie sprawdzi się grafitowy dach. Jest on jednolity i swoim kolorem nie zabierze całego efektu bardzo ciekawej elewacji. Stawiając na tzw. klasykę, czy domy jednopiętrowe, z widocznym gankiem, czy domy drewniane z bali, warto pokusić się o nieco bardziej tradycyjny kolor. Przy elewacji w ciepłych tonach oraz przy domach z drewna, najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna czerwona dachówka. W taki styl wpasuje się również dach brązowy lub brązowo-szary. Jest bardziej uniwersalny oraz nie zdominuje pięknej drewnianej fasady. W domach drewnianych dobrym pomysłem jest również postawienie na klasyczne dachówki drewniane. Obecne zabezpieczenia drewna pozwalają na bardzo trwałe dachówki drewniane, które będą służyć nam latami. Jeśli nadal nie wiemy, na jaki kolor pomalować dach, warto przyjrzeć się domom jednorodzinnym w naszej okolicy. Poszukajmy ciekawych inspiracji oraz porównajmy dachy z różnymi odcieniami elewacji.

Czy kolor dachu ma jakieś znaczenie?

Wiele osób obawia się czy wybór koloru dachu ma znaczenie jeśli chodzi o termoizolację. Nie ma to wielkiego znaczenia, jednak przy dachach bardzo ciemnych i czarnych jest duże prawdopodobieństwo, że pokoje będą nagrzewały się znacznie szybciej. Jeśli więc posiadamy pokoje na poddaszu albo dom stoi w nasłonecznionym miejscu, warto pomyśleć o jaśniejszym odcieniu dachu. Możemy wtedy zdecydować się na kolor szary, który również jest bardzo uniwersalny, ale nie sprawi, że nasz dom będzie się szybko nagrzewał. Pamiętajmy, że ważniejsze od wyboru dachu jest wybór jego rodzaju. Warto sprawdzić oferty różnych firm i wybrać blachy niezawodne oraz odporne na warunki atmosferyczne. W ofercie znajdują się także bardzo odporne dachówki ognioodporne. Przy wyborze dachu można również zapytać o dostępną kolorystykę. Więcej informacji znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Rafil: https://www.rafil.pl/dach-domu-w-jasnych-kolorach-zainspiruj-sie/