Drewniane dekoracje ogrodowe nie od dziś cieszą się ogromną popularnością, a tajemnica ich powodzenia leży m.in. w ich dostępności, przystępnie niskich cenach, w naturalności oraz niezliczonych możliwościach artystycznych. Drewno jest jednak szczególnie piękne, kiedy odpowiednio o nie dbamy. Jak zatem dbać o nie, żeby przez lata cieszyło oczy?
Wydobądź siłę drewnianych dekoracji ogrodowych!
Warunki atmosferyczne i biologiczne są ogromnym wyzwaniem dla drewnianych ozdób ogrodowych. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o ich konserwację i okresową pielęgnację, musimy liczyć się z niszczycielskim działaniem sił natury. Nie powinny wówczas zdziwić nas odbarwienia drewna spowodowane działaniem promieniowania UV, pękanie, pęcznienie, kurczenie będące wynikiem nadmiernej wilgotności, przesuszania i mrozu. Tej degradacji można jednak przeciwdziałać, a jest to tym prostsze, że na rynku dostępne są preparaty, które nie tylko doskonale chronią drewno przed warunkami abiotycznymi i biotycznymi, ale także pozwalają wydobyć całe naturalne piękno tego surowca. Nasz wkład w tę ochronę powinien zacząć się tuż po zakupie. Już wtedy warto zakonserwować drewno preparatami gruntującymi, które przedostają się w głąb drewna, uszczelniając naturalne kanały i zabezpieczając je w ten sposób przed przenikaniem wody.
By zwiększyć skuteczność konserwacji, malowanie pędzlem, tamponem lub zanurzanie drewnianej ozdoby w impregnacie należ poprzedzić przeszlifowaniem powierzchni oraz jej oczyszczeniem. Także po pierwszym przemalowaniu i dokładnym wyschnięciu należy zadbać, by nasze dekoracje nie zakurzyły się przed nałożeniem kolejnej warstwy. Tak przeprowadzona impregnacja to pierwszy krok do ochrony i trwałego eksponowania walorów drewna.
Utrwal piękno drewnianych ozdób ogrodowych!
Kolejny etap przygotowania drewnianych dekoracji to nałożenie preparatu, który nie dość że wzmocni ochronę, to dodatkowo utrwali naturalne piękno drewna. Wybór odpowiedniego produktu zależy tutaj oczywiście od indywidualnych preferencji, warto jednak zapoznać się z ofertą producentów, którzy proponują wiele środków o różnorodnym przeznaczeniu. I tak, kiedy będziemy chcieli osiągnąć efekt połysku, można zastosować lazury lub lakiery, jeśli z kolei bardziej odpowiada nam efekt satyny, powinniśmy wybrać lakierobejce, ci którzy pragną podkreślić naturalne ułożenie słojów, mogą sięgnąć po olej i bejcę. Wybór ten można poszerzyć, decydując się nie na wersję bezbarwną preparatu, lecz na jego wersję z pigmentem, co pozwala skorzystać z szerokiej palety barw. Dalsza troska o nasze drewniane dekoracje ogrodowe powinna polegać na systematycznym oczyszczaniu i reagowaniu na wszelkie zmiany, które się na drewnie pojawią. Systematyczność w tej kwestii pozwoli nam cieszyć się pięknem ogrodowych ozdób przez wiele lat. Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/konserwacja-drewnianych-ozdob-ogrodowych-praktyczne-porady