Drewno, płytki, sztuczna trawa… Co położyć na balkon?
Autor: Wojciech Grabowski dnia 19th luty 2018
| 2493 wyświetleń

Balkon to nie tylko ozdoba domu, ale również miejsce, gdzie lubimy wypoczywać w cieplejsze dni. Planując jego remont, najczęściej zastanawiamy się nad wyborem odpowiedniej nawierzchni podłogowej, dlatego warto wybrać podłoże pod kątem spędzania wolnego czasu. Oto kilka pomysłów.

Naturalne drewno

Drewno jest eleganckie, przyjemne w dotyku, a także ma neutralny kolor, który pozwala zastosować szeroką gamę mebli ogrodowych oraz dodatków. Położenie paneli tarasowych ociepli otoczenie i nada balkonowi naturalny akcent, szczególnie efektowny, kiedy mieszkamy w bloku. Chociaż drewno jest atrakcyjnym materiałem, wymaga stosowania środków ochronnych przeciwko szkodliwemu działaniu promieni UV, wilgoci oraz drobnoustrojów. Na szczęście można temu łatwo zaradzić, o czym przeczytacie w poradniku “Jak zabezpieczyć drewniany balkon?” :https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewniany-balkon-porady-eksperta

Płytki podłogowe

Tradycyjnym rozwiązaniem jest położenie płytek, których szeroka gama kolorystyczna daje nie tylko ogromne możliwości aranżacyjne, ale również jest znakomitą alternatywą dla innych materiałów, na przykład drewna i kamienia. Warto pamiętać, że zwykłe płytki ceramiczne stosowane wewnątrz domu są wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych oraz źle znoszą duże różnice temperatur, dlatego najlepiej zdecydować się na specjalne płytki mrozoodporne lub gres. Ich głównym atutem jest łatwość utrzymania czystości.

Beton i bruk klinkierowy

Do najbardziej wytrzymałych, ale najmniej efektownych rodzajów podłoży balkonowych należy beton i bruk klinkierowy. Oba materiały cechują się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu nie trzeba martwić się o szybkie prace remontowe. Na rynku można znaleźć różne rodzaje bruku klinkierowego oraz betonu (na przykład imitującego drewno), jednak ich głównym minusem wciąż pozostaje mało wyrazisty wygląd, a także nieprzyjemna w dotyku chropowatość.

Sztuczna trawa

Całkowitym przeciwieństwem betonu jest sztuczny trawnik o miękkim, delikatnym włosiu, który najlepiej nada się jako podłoże na balkon odizolowany zadaszeniem, ponieważ lubi wchłaniać wodę i niestety wolno wysycha w dni deszczowe. Sztuczna trawa sprawia, że otoczenie wydaje się bardziej przytulne oraz bliższe naturze, dzięki czemu idealnie komponuje się z meblami ogrodowymi.