Odparzenia tynku nie powstają w wyniku upływu czasu, czyli ze starości samego tynku. Nie wynikają one również z tego, że budynek był zbyt mocno eksploatowany. Ich przyczyną jest niewłaściwe położenie tynku.
Jakie są główne przyczyny odparzeń tynku?
Odparzenia tynku przyczyny mają różnorodne, warto oczywiście się z nimi zapoznać by dokładnie wiedzieć, czego należy unikać. Jedną z przyczyn jest między innymi zbyt mała ilość wody w całej masie tynkarskiej. Jeśli w takiej masie jest zbyt mało wody, wówczas dochodzi do nieprawidłowej hydratacji cementu. Właśnie dlatego powstają różnego rodzaju spękania oraz nieestetyczne odparzenia. Poza tym przyczyną odparzeń tynków, może być również ich nieprawidłowe położenie jeśli mamy do czynienia z tynkiem wielowarstwowym. W przypadku takich tynków warto pamiętać o tym, że zaczynając od strony muru, powinno się nakładać warstwy tynku coraz bardziej paroprzepuszczalne. Poza tym każda kolejna warstwa powinna być również coraz mniej wytrzymała. Pułapką może okazać się również zakup gotowej mieszanki tynkarskiej. Jeśli już decydujemy się na taki krok, powinniśmy się bardzo dobrze zapoznać z właściwościami danego tynku. Warto sprawdzić w jakiej temperaturze powinien być nakładany tynk, jak długo należy go mieszać czy też ile powinno być dodanej do niego wody. Należy ściśle trzymać się wskazówek producenta, ponieważ takie mieszanki są różnorodne i każda z nich może mieć odmienne „wymagania”.
Jak rozeznać, czy doszło do odparzenia tynku?
Odparzenia tynku zewnętrznego czy też odparzenia tynku wewnętrznego, nie zawsze muszą być dla nas widoczne gołym okiem. Dlatego należy przeprowadzić odpowiednie rozeznanie. W niektórych przypadkach da się od razu zauważyć, że tynk dość mocno odchodzi od podłoża, odpada wręcz od ściany. Jednak czasem należy dokładnie opukać ścianę młotkiem. Jeśli po uderzeniu można usłyszeć głuchy odgłos, wówczas oznacza to, że tynk niestety nie związał się zbyt dobrze z podłożem. Niekiedy tylko niewielkie obszary są dotknięte takimi odparzeniami. Wówczas wystarczy jedynie skuć niektóre fragmenty ściany i dokonać szybkich uzupełnień. Co jednak w sytuacji, gdy cała ściana wydaje taki głuchy odgłos? Wtedy należy skuć całą ścianę, a czasem wszystkie ściany w danym pomieszczeniu. Działanie miejscowe w takim przypadku nie przyniesie żadnego skutku. Takie poważne odparzenia tynku należy od razu usuwać, ponieważ ich pozostawienie może mieć katastrofalne skutki. Ściana bardzo szybko zacznie pękać, tynk natomiast będzie odpadał nawet wtedy, jeśli zdecydujemy się pokryć go jeszcze farbą. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/odparzenia-szpachli-na-scianie-najczestsze-przyczyny