Aranżacja nowoczesnej jadalni w stylu skandynawskim
Autor: Wojciech Grabowski dnia 13th czerwiec 2020
| 88 wyświetleń

Jasne pomieszczenia wyposażone w dizajnerskie meble z drewna oraz zjawiskowe oświetlenie i dodatki, to właśnie obraz stylu skandynawskiego. Wnętrza tak urządzone są proste, naturalne i przytulne, ale także nowoczesne, a nawet w artystycznym klimacie. Bardziej ceniony jest minimalizm i bliskość z innymi ludźmi, niż natłok niepotrzebnych elementów.

Skandynawska jadalnia

W przeciwieństwie do polskiego zwyczaju, w którym sercem domu jest salon z telewizorem, w skandynawii jest to jadalnia. Wspólnie spędzony czas na rozmowach i jedzeniu, świetnie spaja więzi rodzinne i pielęgnuje relacje ze znajomymi. Dlatego warto postawić na jadalnię, jako główne pomieszczenie w domu. Ponadto Szwedzi czy Finowie są o krok przed nami w wykorzystywaniu naturalnych i pięknych surowców. Dlatego tak popularne są wyszukane i ekscentryczne formy mebli z drewna, czy dodatków. W polskich domach jeszcze stosunkowo rzadko spotyka się taką różnorodność co w skandynawskich jadalniach. Urządzanie wnętrza w stylu skandynawskim będzie świetnym wyborem dla osób, które są znudzone przeciętnością popularnych wnętrz czy meblami z powszechnych sieciówek.

Wyposażenie do jadalnie skandynawskiej

Skandynawowie bardzo cenią sobie naturalne surowce, a w szczególności drewno, ponieważ jest ważnym elementem ich gospodarki przez co i kultury. Podstawą każdego pomieszczenia w stylu skandynawskim są:

  • jasne ściany, przeważnie w ciepłym odcieniu bieli
  • ciemniejsza, najlepiej drewniana podłoga
  • meble o prostej, ale dizajnerskiej formie, na przykład o falowanej linii brzegu czy wygiętych nogach
  • zjawiskowe oświetlenie,
  • naturalne surowce; drewno, kamień, tkaniny z lnu i wełny

Aranżując wnętrze w stylu skandynawskim, dąży się do harmonijnego oraz prostego połączenia powyższych elementów w sposób przejrzysty i bez przepychu. Układa się indywidualną kompozycję, którą tworzy każdy, dopasowany element wystroju. Część pomieszczeń w stylu skandynawskim przypomina galerie sztuki nowoczesnej lub domy awangardzistów. Oczywiście łatwo jest urządzić swoje wnętrza w przystępniejszy i przytulniejszy sposób.

Krzesła i stół w stylu skandynawskim

Krzesła poza swoją podstawową funkcją, powinny być również elementem dekoracyjnym w stylu skandynawskim. Preferuje się nowoczesną formę siedzisk, na przykład jednoelementowe i falowane z tworzywa sztucznego lub tapicerowane o ciekawym kształcie. Nogi tych krzeseł są przeważnie drewniane lub metalowe. Dostępnych wariantów jest naprawdę wiele, zaczynając od prostych i prostopadłych, drewnianych nóg, poprzez krzyżujące się, aż po metalowe i zwijane. Ważne jest również dopasowanie kolorystyczne, tak aby całość jadalni tworzyła spójną kompozycję barw.

Podobnie jest w przypadku stołów w stylu skandynawskim, choć tutaj zdecydowanie preferuje się szlachetne drewno. Kształty, kolory, struktury i rozmiary blatów są bardzo różnorodne. W przypadku licznych i gościnnych rodzin, lepiej sprawdzą się duże i składane stoły, które można dopasować do liczby gości. W przypadku zastosowania krzeseł o formie zwracającej uwagę, warto zastosować skromniejszy stół lub odwrotnie. W ten sposób uniknie się wrażenia zagracenia i zachowa przejrzystość.

Podsumowanie

Jadalnia w stylu skandynawskim to nie tylko zjawiskowe wyposażenie, ale przede wszystkim przytulne miejsce do wspólnego spędzania czasu i pogłębiania więzi między ludźmi. Warto zaaranżować je w taki sposób, aby było przestronne i komfortowe. Ułatwi to zastosowanie jasnych kolorów, wygodnych mebli, efektownego oświetlenia i pięknych dodatków takich jak plakaty, lustra oraz rośliny.

https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/3-aranzacje-jadalni-w-stylu-skandynawskim-inspiracje