4 złote zasady aranżacji kuchni
Autor: Piotr dnia 28th wrzesień 2017
| 802 wyświetleń

Profesjonalnie wyposażona kuchnia to marzenie każdej gospodyni. Jak zaaranżować pomieszczenie, by móc w nim nie tylko zjeść, ale także spędzić przyjemnie czas z domownikami? W artykule poznasz najważniejsze strefy kuchni, zauważysz co należy w niej zainstalować i opracujesz ostatecznie własny, konkretny projekt.

Optymalny podział kuchni

Wartościowy podział kuchni dzieli ją na kilka stref funkcjonalnych. Pierwsza z nich bazuje na potrzebach domowników, wspólnym spędzaniu czasu na posiłkach, rozmowach. Stół drewniany z krzesłami lub dobrze zaprojektowany blat spełni takie oczekiwania. Coraz mniej osób je niestety razem, a to jednak zbliża rodziny, pozwala dowiedzieć się o bieżących kłopotach, itp. Oczywiście trzeba później brudne naczynia gdzieś odstawić. Tutaj pojawia się kolejna strefa, dotykająca właśnie zachowania czystości w kuchni.

Baterie kuchenne z regulacją strumienia wody i wysuwanym sznurem to na pewno idealny dodatek dla każdej gospodyni (przykład znajdziesz w serwisie Deante w kategorii Baterie Kuchenne).  Warto też zadbać o zmywarkę, jeżeli masz w domu więcej niż dwie osoby. Pod zlewem znajduje się zazwyczaj strefa czystości, gdzie znikają odpadki. Minimalistyczna aranżacja przestrzeni kuchennej jest jak najbardziej wskazana. Warto zawsze oddzielić te pomieszczenie od innych wnętrz ze względu na specyficzny zestaw prac, jaki się w nim wykonuje.

baterie-kuchenneOstatnia strefa dotyka przyrządzania potraw. Elastyczna bateria kuchenna, z trwałym blatem (np. wytrzymałym granitem) i podstawowymi narzędziami, do których dosięgniesz- stojąc w jednym miejscu, to optymalna opcja aranżacyjna. Wybierając armaturę zwracaj uwagę na to, aby korzystając z wody nie rozlewać jej we wszystkie strony. Duże komory zlewu wraz z wysuwaną wylewką ułatwią codzienne prace. Nie trzeba będzie wszystkiego od razu zmywać, ale zostawić naczynia w wodzie. Dobrze jest, aby kran posiadał spory obrót i trafiał w dowolne miejsce.

Na zakończenie

Kuchnia w zależności od wielkości może posiadać wszystkie wymienione wyżej strefy lub tylko część. Obszar pielęgnacji i przyrządzania potraw to jednak zawsze obowiązkowe pola osiągnięcia najwyższej wydajności. Zakup baterii kuchennych zorientuj na elastyczności, lekkości użytkowania, oszczędnościach. W końcu woda będzie płynąć w tym pomieszczeniu praktycznie non stop. Główne zasady aranżacji kuchni, pod względem roboczym już znasz. Teraz do ciebie należy decyzja o wykonaniu inwestycji.